W roku akademickim 2013/2014 powstała pierwsza praca licencjacka o jeżowskim Muzeum. Została ona napisana przez Adama Zielińskiego – studenta Wydziału Socjologiczno-Historycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku kulturoznawstwo. Kierownikiem naukowym pracy pt. Muzeum-Zbiornica Figur Chrystusa Frasobliwego w Jeżowem był ks. dr hab. Sławomir Zabraniak.
Praca dyplomowa składa się z trzech rozdziałów i liczy 67 stron. Pierwszy rozdział przedstawia rys geograficzno-historyczny Jeżowego oraz dzieje parafii Narodzenia NMP w Jeżowem. W rozdziale drugim przybliżona została postać Chrystusa Frasobliwego w tradycji i sztuce oraz Jego kult. We właściwej części pracy autor skupił się na zaprezentowaniu sylwetki ks. Ludwika Bielawskiego oraz utworzeniu i bieżącej działalności Muzeum.
Autor ma nadzieję, że jego praca dyplomowa stanie się inspiracją do dalszych badań tematu i w pewnym stopniu przyczyni się do jeszcze większej promocji jeżowskiego muzeum. |
W dniach 26-27 lipca 2014 w Muzeum-Zbiornicy Figur Chrystusa Frasobliwego w Jeżowem miała miejsce dość specyficzna wystawa. Zorganizowano ją we współpracy z Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach.
W trakcie dwudniowej wystawy pn. Weekend z miniaturową sztuką zaprezentowane zostały eksponaty tyskiego Muzeum, które były reprezentowane przez miniaturowe prace artystów profesjonalnych z Polski, Brazylii, Węgier i Ukrainy. Zobaczyć można było obrazy, grafiki, rysunki, prace ceramiczne i rzeźby. Szczególną uwagą zwiedzających cieszyły się eksponaty wykonane z czekolady, złota, srebra i kamieni szlachetnych. Prezentowane prace przedstawiały m. in. pejzaże, autoportrety, zamki, postaci (np. święta Barbarę), czekoladowy relief Kościoła Mariackiego w Krakowie . Wszystkie obrazy, grafiki i rysunki umieszczone zostały na sztalugach z zapałek, co było dodatkową atrakcją dla dzieci.
Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród znawców i miłośników sztuki. Każdy zwiedzający mógł posłuchać ciekawych opowieści o eksponatach, które osobiście prezentował Pan Henryk Jan Dominiak – założyciel i dyrektor Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach.
Fot. Krzysztof Lesiczka |
Do jeżowskiego Muzeum trafiła niezwykła rzeźba - ławeczka ks. Ludwika Bielawskiego z pomnikiem Chrystusa Frasobliwego.
Pomysł uczczenia inicjatora powstania Muzeum, księdza Ludwika Bielawskiego, zrodził się jesienią 2013 roku. Wówczas wstępnie została zaprojektowana rzeźba-kompozycja.
Wykonania rzeźby w drewnie podjął się Pan Marek Mielcarski z Papowa Biskupiego w województwie kujawsko-pomorskim. Prace przy rzeźbie zostały rozpoczęte w październiku 2013 roku i podzielono je na kilka etapów. Całość została ukończona w czerwcu 2014 roku. Twórca wykonał rzeźbę bezpłatnie wg projektu Krzysztofa Lesiczki.
Transport rzeźby był możliwy dzięki:
- - Panu Marckowi Bujakowi - właścicielowi Hotelu Magnat w Jeżowem;
- - Państwu Małgorzacie i Pawłu Piskorom - właścicielom pizzerii MOTO-PIZZA w Jeżowem;
- - Pani Teresie Błądek - właścicielce sieci aptek w Jeżowem;
- - Panu Janu Ciakowi - właścicielowi firmy DACH-STYL w Jeżowem.
Serdecznie dziękujemy Twórcy za wykonanie rzeźby, a Właścicielom ww. Firm za umożliwienie transportu rzeźby!
|
Więcej…
|
"Weekend z miniaturową sztuką" podczas Dni Jeżowego |
Informujemy, iż w dniach 26-27 lipca 2014 organizujemy wspólnie z Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak W Tychach wystawę czasową pn. Weekend z miniaturową sztuką. Zobaczyć będzie można eksponaty reprezentowane przez prace artystów profesjonalnych z Polski, Brazylii, Węgier i Ukrainy. Serdecznie zapraszamy!

|
Kanonizacja bł. Jana Pawła II - 27 kwietnia 2014 |
|
|
|
Strona 4 z 7 |