Muzeum w hołdzie Janowi Pawłowi II

Jan Paweł II i Kapliczki polskieW grudniu 2014 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o uchwaleniu roku 2015 Rokiem Świętego Jana Pawła II. W roku tym przypadają bowiem 3 ważne rocznice: 95. rocznica urodzin, 10 rocznica śmierci i 1. rocznica kanonizacji Jana Pawła II – największego z rodu Polaków. W obchody Roku Papieża-Polaka włączyło się jeżowskie Muzeum Chrystusa Frasobliwego, które przygotowało wystawę rzeźb Szczepana Ignaczyńskiego, kraśnickiego twórcy, pn. „Jan Paweł II i Kapliczki polskie”.

Kapliczki, które prezentowano na wystawie czasowej od 17 maja do końca lipca 2015, wykonane zostały na przestrzeni kilku ostatnich lat. Twórcę zmotywował do krzewienia nauki Jana Pawła II jego własny syn, który z chwilą śmierci papieża zapytał ojca o przyszłość Polski. Szczepan Ignaczyński nie potrafił udzielić odpowiedzi siedmioletniemu wówczas dziecku. To pytanie nurtuje go także do dzisiaj. On sam zastanawia się, co dobrego może zrobić dla Polski. I w ten oto sposób zrodził się pomysł, aby przygotować objazdową ekspozycję, która będzie prezentować ważne wydarzenia z historii Polski uzasadnione przemówieniami świętego Jana Pawła II, jakie wygłaszał w różnych momentach swojego życia.

            Wystawa w Jeżowem była już czwartą z kolei, a drugą w roku 2015, wystawą rzeźb Ignaczyńskiego poświęconą nauczaniu Jana Pawła. Dzięki życzliwości twórcy jeżowskie Muzeum Chrystusa Frasobliwego prezentowało 25 eksponatów, wśród których największym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się kapliczki: Obrońców Grodna, Cudu nad Wisłą, Powstania Warszawskiego, błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, Godła Polskiego, Żołnierzy Wyklętych, Smoleńska oraz kapliczki z cyklu modern. Warto tutaj dodać, iż za pomysłowe wykonanie Kapliczki Smoleńskiej twórca otrzymał w tym roku nagrodę specjalną w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Misericordia w Lublinie. Inspiracją stworzenia tych kapliczek były dla Ignaczytńskiego głównie wydarzenia polityczne ostatnich lat, a także niejednokrotne zatajanie prawdziwej historii Polski. Twórca nie bał się w prawdziwym świetle udokumentować ważnych momentów z życia Ojczyzny.

Młodsi, a także starsi zwiedzający wystawę mogli przeżyć prawdziwą lekcję historii, skłaniającą wiele osób do ogromnej refleksji oraz przypomnienia sobie, odkrycia na nowo bądź poznania od podstaw ważnych faktów historycznych. Wystawa cieszyła się dość sporym zainteresowaniem ludzi młodych. Zobaczyli ją wraz z nauczycielami uczniowie okolicznych szkół: Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Jeżowem-Centrum, Liceum Ogólnokształcącego w Jeżowem, Gimnazjum im. Świętego Stanisława Kostki w Kamieniu i Gimnazjum im. Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Łętowni. Łącznie ekspozycję podziwiało kilkaset osób.

Zwiedzający wystawę mogli poznać nowy styl w rzeźbie, jaki posiada Szczepan Ignaczyński, o którym profesor Stanisław Białogłowicz pisał, iż rzeźba kraśnickiego twórcy przypomina najpiękniejsze przykłady sztuki wielkich prymitywistów. Jego zdaniem Ignaczyński nie korzysta ze „zglobalizowanej” wyobraźni, lecz poddaje się rzeźbiarskiej witalności i twórczemu entuzjazmowi. Dodać należy, że Szczepan Ignaczyński to także wielki społecznik, patriota oraz kolekcjoner. Kilka swoich rzeźb przekazał w darze dla Jana Pawła II, które zostały zawiezione przez pielgrzymów rowerowych z Kraśnika. W swojej bogatej kolekcji posiada także ponad 400 skarbonek z całego świata oraz ponad 300 maszyn na korbę.

Muzeum składa serdeczne podziękowania Twórcy za bezpłatne udostępnienie eksponatów, a także osobom, które wsparły organizację wystawy poprzez: sfinansowanie transportu ekspozycji, wydruk plakatów i ulotek, wypożyczenie obrusów, stołów i tablic moderacyjnych, a także rozreklamowanie wystawy.

Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie Jan Paweł II i Kapliczki Polskie

Krzysztof Lesiczka

 
2011-2023 © Muzeum Chrystusa Frasobliwego w Jeżowem