Zbiory muzealne

Muzeum Chrystusa Frasobliwego w Jeżowem zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem zwiedzającym zbiorów z zakresu sztuki i historii. Powstało ono na bazie kolekcji zgromadzonej przez ks. Ludwika Bielawskiego – proboszcza parafii Narodzenia NMP w Jeżowem w latach 1958-1994.

Jeżowskie Muzeum jest unikatową placówką na skalę międzynarodową, którego główną tematyką jest przedstawienie Jezusa Frasobliwego. Wizerunek ten powstał w Europie, na bazie średniowiecznych utworów pasyjnych, już pod koniec XIV wieku. Do Polski wizerunek Bolejącego Pana przeniknął na przełomie XV i XVI wieku, pojawiając się najpierw na Śląsku i Pomorzu. Najstarsza, zachowana rzeźba z tego okresu znajduje się w kościele bernardynów w Krakowie. Na początku XVI wieku powstał też obraz Frasobliwego autorstwa Stanisława Samostrzelnika, który znajduje się w klasztorze cystersów w Szczyrzycu.

Muzeum Chrystusa Frasobliwego w Jeżowem prezentuje zwiedzającym kilkaset eksponatów, spośród których ponad 75% stanowią wizerunki Jezusa Frasobliwego. Pozostałe zbiory stanowią m. in. przedstawienia: Świętej Rodziny, Matki Bożej, Jezusa Nazareńskiego, drogi krzyżowej, ukrzyżowania Jezusa, piet, świętych, a także sceny starotestamentalne i pejzaże. Wśród zbiorów przeważają rzeźby-figurki. Zwiedzający mogą zobaczyć także płaskorzeźby, ikony, obrazy.

Eksponaty prezentowane w Muzeum pochodzą ze wszystkich 16 województw Polski, a także z zagranicy. Najstarszy, prezentowany obecnie eksponat pochodzi z połowy XVIII wieku, natomiast najnowsze powstały w 2017 roku. Na uwagę zasługują eksponaty najmłodszych twórców muzealnych: Patrycji Janiec (rzeźba w gipsie wykonana w wieku 14 lat), Mateusza Borowca (drewniana rzeźba wykonana w wieku 20 lat) oraz Mikołaja Sobczaka (obraz namalowany przez 22-letniego studenta ASP w Warszawie).

Większość prezentowanych rzeźb i płaskorzeźb powstała z różnych rodzajów drewna: akacja, czarny dąb, eukaliptus, grusza, jawor, lipa, olcha, orzech, sosna, topola, żywotnik). Są też eksponaty wykonane z: gliny, kości, masy solnej, węgla (grafitu), gipsu, cekolu, plastiku oraz ceramiczne i porcelanowe. Dodatkami do niektórych eksponatów są elementy metalowe i szklane, a także piasek.

 
2011-2023 © Muzeum Chrystusa Frasobliwego w Jeżowem